زيست شناسي ساختن سیاسی فرهنگ جوانان

زيست شناسي: ساختن سیاسی فرهنگ جوانان انقلابی مقام معظم رهبری اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار پزشکی ممنوعیت واردات داروهای تک نسخه‌ای ، ماجرای ادعای اعطای انحصار تولید یک دارو به همسر آقای رییس!

رئیس شرکت غذا و دارو ضمن تاکید بر عدم قانونمند بودن ورود شورای مسابقه به عنوان تاسیس داروخانه‌ها، بعضی تصورات راجع به ایجاد انحصار دارو را “خنده دار” عنوان کرد.

ممنوعیت واردات داروهای تک نسخه‌ای ، ماجرای ادعای اعطای انحصار تولید یک دارو به همسر آقای رییس!

ماجرای ادعای اعطای انحصار تولید یک دارو به همسر آقای رییس!/ممنوعیت واردات داروهای تک نسخه ای

عبارات مهم : بازار

رئیس شرکت غذا و دارو ضمن تاکید بر عدم قانونمند بودن ورود شورای مسابقه به عنوان تاسیس داروخانه ها، بعضی تصورات راجع به ایجاد انحصار دارو را “خنده دار” عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر رسول دیناروند با بیان این که نشانه نظام دارویی در کشور عزیزمان ایران و در جهان، تولید دارو نیست، بلکه نظام دارویی مجموعه ای از ضوابط و مقررات و ذینفعان حوزه هست، گفت: قانون به صورت براق منع کرده که دولت جهت فعالیت های اقتصادی، به علت اشباع بازار انحصار ایجاد کند، ولی ذیل قانون اصل ۴۴، حوزه سلامت را مستثنی ساخته هست. سطح بندی خدمات و محدودیت های مربوطه در این راستا قابل ارزیابی هست. البته در عرصه های تولید، واردات و توزیع دارو ما هیچگونه محدودیتی به جز رعایت ضوابط و کسب صلاحیت مطرح نیست.

ممنوعیت واردات داروهای تک نسخه‌ای ، ماجرای ادعای اعطای انحصار تولید یک دارو به همسر آقای رییس!

وی در خصوص این بحث که بازار دارویی در اختیار بعضی شرکت های بزرگ هست، اظهار کرد: در نتیجه هر شرکتی منوط به رعایت ضوابط می تواند جهت واردات دارو فعالیت کند. طبیعی است که شرکت های بزرگ تر قدرت زیاد جهت توسعه بازار دارند و ما نمی توانیم بازار را به طور مساوی بین عده ای تقسیم کنیم.

دیناروند راجع به شرکت های تولید و توزیع کننده دارو گفت: در تولید دارو نیز بیش از ۱۰۰ شرکت در زمینه تولید فعالیت می کنند. در توزیع دارو نیز شرکت های متعددی وجود دارد و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. حدود ۱۰ سال پیش، شش شرکت مهم توزیع دارو داشتیم و در حال حاضر ۵۰ شرکت توزیع دارو داریم. البته بیش از ۸۰ درصد بازار در اختیار همان ۱۰ شرکت توزیع کننده اول است.

رئیس شرکت غذا و دارو ضمن تاکید بر عدم قانونمند بودن ورود شورای مسابقه به عنوان تاسیس داروخانه‌ها، بعضی تصورات راجع به ایجاد انحصار دارو را “خنده دار” عنوان کرد.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: در عرضه دارو نیز هیچ محدودیتی از این نظر که افراد خاصی می توانند داروخانه تاسیس کنند وجود ندارد؛ البته رتبه بندی و سطح بندی خاصی در این زمینه وجود دارد.

وی افزود: هر دارو یا تجهیزات پزشکی که در لیست شرکت غذا و دارو باشد، شرکت ها می توانند جهت واردات آن مسابقه کنند. ضوابط ما این طور است که همه کالاهای وارداتی سلامت باید ثبت شوند. یعنی هم محل تولید مشخص شود و هم شرایط صدور مجوز در کشور تولیدکننده براق باشد. در نتیجه سازنده هنگامی که می خواهد کالایی را عرضه کند، این کالا را مثل سیب و پرتقال عرضه نمی کند. بلکه نماینده خاص ای دارد که باید از آن کالا در بازار کشور عزیزمان ایران حفاظت و دفاع کند؛ لیکن مشکلاتی بعد از فروش وجود دارد که صاحب کالا باید پاسخگو باشد.

ورود شورای مسابقه به عرصه ارایه مجوز تاسیس داروخانه ها قانونی نیست

دیناروند راجع به ورود شورای مسابقه به مسئله دادن مجوز تاسیس داروخانه ها، گفت: معتقدیم ورود شورای مسابقه به این عرصه قانونی نیست. حوزه سلامت از این قانون به صراحت خارج شده است هست. حوزه سلامت مشمول بر کل ارکان آن می شود. در حوزه سلامت، نظام عرضه و تقاضا به مفهومی که در بنگاه های اقتصادی وجود دارد، معنی ندارد. ما نمی توانیم هر تعداد بیمارستان یا مرکز ام آر آی تاسیس کنیم؛ لیکن هزینه های القایی وجود دارد و جهت جلوگیری از آن باید سطح بندی خدمات انجام شود.

ممنوعیت واردات داروهای تک نسخه‌ای ، ماجرای ادعای اعطای انحصار تولید یک دارو به همسر آقای رییس!

وی افزود: این که آیا باید تاسیس داروخانه را رها کرد یا خیر، بحث فلسفی دارد و باید از نظر علمی و سیاست گذاری در رابطه با آن صحبت شود؛ البته این که شورای مسابقه می تواند وارد این بحث شود به صراحت می گویم که خیر. آیین نامه ای وجود دارد که به موجب آن داروخانه تاسیس می شود. قانون تاسیس وزارت بهداشت صراحتا به این وزارت منزل اختیار داده که ضوابط مربوط به مراکز پزشکی را تعیین کند.

کاهش واردات دارو و آسیب به منافع بعضی ها

رئیس شرکت غذا و دارو ضمن تاکید بر عدم قانونمند بودن ورود شورای مسابقه به عنوان تاسیس داروخانه‌ها، بعضی تصورات راجع به ایجاد انحصار دارو را “خنده دار” عنوان کرد.

دیناروند راجع به کم کردن واردات دارو و استفاده از سیاست واردات موازی گفت: این که واردات دارو در سال های بحران دارویی مثل ۹۰ و ۹۱ و ۹۲ زیاد از سال های ۹۳ تاکنون بوده، واقعیتی است که نشان می دهد هم قیمت ها کم کردن یافته و هم سیاست واردات موازی در این کم کردن موثر بوده است.

وی راجع به آمار واردات دارو اظهار کرد: آمار واردات دارو با فروش در بازار متفاوت هست. واردات از گمرک خارج و ثبت می شود و آمار آن را شرکت غذا و دارو و همچنین گمرک دارند. آمار ما نشان می دهد که در سال های ۹۳ و ۹۴ جمعا ۲ میلیارد دلار واردات انجام شده است است که نسبت به واردات در سال های ۹۱ و ۹۲ حدود ۵۰۰ میلیون دلار کم کردن واردات وجود داشته که این میزان به منافع عده ای آسیب وارد کرده هست. این عده پول خرج می کنند و البته جوسازی انجام می دهند.

ممنوعیت واردات داروهای تک نسخه‌ای ، ماجرای ادعای اعطای انحصار تولید یک دارو به همسر آقای رییس!

واردات داروهای تک نسخه ای ممنوع شد

بنابر اعلام روابط عمومی شرکت غذا و دارو، وی که در یک برنامه خبری تلویزیونی صحبت می کرد، راجع به ممنوعیت واردات داروهای تک نسخه ای گفت: سال گذشته در قانون برنامه ششم در مجلس بحث ممنوعیت واردات داروهای تک نسخه ای مطرح شد. این داروها در فهرست رسمی داروهای کشور عزیزمان ایران نیستند و به جهت اضطرار و تجویز دکتر وارد می شدند.

وی افزود: به محض طرح ممنوعیت واردات این داروها، واردات این موارد را ممنوع کردیم و به هلال احمر اعلام کردیم که آن ها این داروها را وارد کنند. در سال ۹۶ با ابلاغ قانون برنامه ششم، واردات داروهای تک نسخه ای به طور کامل ممنوع شد.

ادعای اعطای انحصار تولید یک دارو به همسر رییس شرکت غذا و دارو

دیناروند در پاسخ به ادعای اعطای انحصار تولید یک دارو به شرکت همسر خود گفت: ثبت اختراع و دوره انحصار در همه دنیا وجود دارد. می گویند شرکت همسر من انحصار تولید یک دارو را گرفته هست. اولا این شرکت متعلق به همسر من نیست و یک شرکت دانش بنیان است که بعد از سال ها تحقیق فقط یک محصول نانوتکنولوژی را مرکز رشد تولید کرده هست. در این شرکت یک محصول دانش بنیان تولید شده است که هنوز فروشی در بازار کشور عزیزمان ایران نداشته هست. همسر من هم جزو سهام داران کوچک این شرکت است که به وسیله اعضای هیئت علمی و دانشجویان نخبه تاسیس شده است هست.

وی افزود:انحصار کوتاه مدت تولید در سال گذشته به هفت محصول متفاوت دیگر هم که جنبه نوآوری و اختراع داشتند، داده شد. بعد از این که سندیکای صنعت داروسازی جلسه گذاشت، گفتند از این به بعد نمی خواهند انحصاری داشته باشند همه انحصارها سال گذشته برداشته شده است هست. همسر اینجانب از دانشمندان یک درصد برتر بین المللی هستند و استاد تمام داروسازی دانشگاه هستند که به همراه همکاران و دانشجویان نخبه خودشان قبل از مسئولیت من درچارچوب سیاست های کلی نظام اقدام به تاسیس شرکت دانش بنیان در عرصه تولید داروهای نوین کرده اند و هیچگاه سهامدار عمده و یا هیئت مدیره نبوده اند.

تصوراتی خنده دار

رییس شرکت غذا و دارو گفت: این تصور که در وزارت بهداشت دکتر یا داروسازی حضور دارد و انحصار به وجود می آورد، خنده آمیز هست. انحصار یعنی این که اعلام کنیم اگر شرکتی واردات دارو دارد، هیچ شرکتی نمی تواند مسابقه کند؛ در حالی که این طور نیست. سال گذشته ۲۵۰ شرکت تازه وارد عرصه واردات دارو شدند.

دیناروند گفت: این که داروسازان جوان و متقاضیان تاسیس داروخانه وجود دارند، مواردی است که به آن توجه می کنیم. در مورد این که حتی می توانیم اصلاحاتی در ضوابط تاسیس داروخانه داشته باشیم نیز شکی وجود ندارد. توصیه این است که ادعا می کنیم فاصله بین داروخانه ها در هیچ کشوری وجود ندارد؛ در حالی که این دو شیوه در بسیاری از کشورها وجود دارد. در فرانسه و آلمان و اتریش و اسپانیا، حد نصاب جمعیت و فاصله در مورد داروخانه ها وجود دارد.

بنابر اعلام روابط عمومی شرکت غذا و دارو، معاون وزیر بهداشت ادامه داد: متاسفانه اتفاقی که افتاده این است که وزارت بهداشت به داروسازان مجوز می دهد، ولی سرمایه گذاری نیز وجود دارد. ممکن است این سرمایه گذار، روی چندین داروخانه سرمایه گذاری کرده باشد، ولی وزارت بهداشت آن کسی که مجوز گرفته است را می شناسد.

وی با بیان این که خدمات سلامت باید در کشور توزیع شود، اظهار کرد: باید در همه جاهایی که خدمات پزشکی وجود دارد، داروخانه هم باشد. اگر ضوابط کامل از بین بردن شود، داروخانه ها فقط در نقاط خاصی تجمع می کنند و در نتیجه مردم به زحمت می افتند. ضوابط می گوید در نقاط محروم. نظر شخصی من این است که باید تسهیلات بیشتری در ضوابط گذاشته و سخت گیری های تاسیس داروخانه کمتر شود.

رییس شرکت غذا و دارو در آخر راجع به داروخانه های شبانه روزی نیز گفت: این داروخانه ها باید یک مسئول فنی اضافه کنند و ما نیز بتوانیم نظارت کنیم. اگر تعداد داروخانه های شبانه روزی زیاد کردن پیدا کند، باید نظارت ها نیز زیاد کردن پیدا کند.

واژه های کلیدی: بازار | مسابقه | واردات | وارداتی | داروخانه | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs